POLİS DERGİSİ
POLİS DERGİSİ
HABERLER
PAEM 2 MEZUNLARI CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE
PAEM 2 MEZUNLARI CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE

Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden (PAEM) mezun olan 1.859 komiser yardımcısı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden (PAEM) mezun olan 1.859 komiser yardımcısı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen tören münasebetiyle İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’ndeki eğitimlerini tamamlayarak göreve başlamayı hak eden 1.859 komiser yardımcısını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Emniyet teşkilatı dışından alınan öğrencilerin 24 Ekim 2016’da başlayıp 18 Ağustos 2017’de sona eren zorlu bir maratondan geçtiğini belirterek, “Derslerinde, mesleki eğitimlerinde ve kamplarında başarılı olan arkadaşlarımız eğitim sonu sınavının ardından bugün burada polis teşkilatımıza katılma gururunu yaşıyorlar. Şu anda ekranları başında tüm anne ve babalar bu merasimi izliyorlar. Onları da böyle evlatlara sahip oldukları için, bu vatan seferberliğinde evlatlarını yetiştirdikleri için tebrik ediyorum. Mezun olan öğrencilerimiz arasında ülkemizin 81 vilayetinden kardeşlerim olduğunu görüyorum. Her meslek gurubundan, her meşrepten insanlarla bu kadro adeta Türkiye’nin bir özeti gibidir. Geldiğimizden bu yana bunun için çalışıyoruz. Milletin içinden gelen insanlar milletin beklentilerine uygun hizmetleri çok daha iyi bir şekilde verebilirler. Sizlerden çok renkli yapıya uygun şekilde, şu veya bu grubun, şahsın, ekibin değil; milletin ve devletin polisleri olarak görev yapmanızı bekliyorum. Görevinizi yaparken, arkanızda devletin ve milletin, bunların temsilcisi olan Cumhurbaşkanınızın bulunduğunu unutmayın. Yaşam hayatımızda devletten ve milletten daha büyük güç yoktur.” diye konuştu.

Geçmişte pek çok kurumda olduğu gibi Polis Akademisinin de bir grup tarafından sinsice kontrol altına alınarak kendi amaçlarına hizmet eder hale getirildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sınavlarından terfilerine kadar her konuda hakka, hukuka, ahlaka aykırı yollarla elde ettikleri gücü, devleti ele geçirmek için kullanan FETÖ sonunda işi millete saldırmaya kadar vardırdı. 17-25 Aralık’ın ardından başlattığımız mücadeleyi 15 Temmuz’dan sonra hızlandırarak bu ihanet çetesini devletten de, ülkeden de temizledik ve temizlemeye devam ediyoruz. Bu çerçevede Polis Akademisini de yeniden yapılandırdık. FETÖ’nün propagandasına kanarak terörle mücadele için yapılan tasfiyelerin kurumlarımızı, özellikle de emniyet teşkilatımızı zaafa uğratacağını düşünenlere en güzel cevabı sizler veriyorsunuz. Bugün mezun olanlar ile birlikte 17-25 Aralık sonrası göreve başlayan komiser yardımcısı sayısı 7 bin 347’yi buldu. Eskiden yılda 500 mezun veren akademimiz, üstün bir gayretle sadece bu yıl 1.859 mezun vermiştir. Mevcut eksiği tamamlayana kadar bu sistemle yani sivilden öğrenci alarak Komiser Yardımcısı Yetiştirme Programı'nı sürdüreceğiz. Şu anda eğitim gören bin öğr

Gencimiz ile yeni alınan 2 bin 200 öğrencimiz de en geç önümüzdeki yılın Temmuz ayında göreve başlayacaklar. 2020 yılından itibaren bu ihtiyaç ortadan kalkacaktır. Bu tarihten sonra artık komiser yardımcısı alımı sadece teşkilatın içerisinden alınacaktır. Böylece polis teşkilatımızın en altından en tepesine kadar tüm kademelerindeki terfiler tamamen liyakate, bilgiye, beceriye, başarıya dayalı bir sisteme bağlanacak. Bu amaçla yapılan sınavlar, Polis Akademisi dışındaki bir kurumda gerçekleştirilecektir. Açıköğretim Fakültesi tecrübesiyle kendini kanıtlamış olan Anadolu Üniversitesi aracılığıyla yürütülecek olan bu çalışmanın başarılı olacağını ümit ediyorum. Böylece sistemi hiçbir şaibeye, hiçbir haksızlığa meydan vermeden meslekte yükselme yolları tüm polislerimize açık olacak şekilde işletme imkanını elde edeceğimize inanıyorum.”

“EMNİYET, YARGI, ORDU GİBİ KRİTİK KAMU KURUMLARIYLA MEDYA, ÜNİVERSİTE, İŞ DÜNYASI GİBİ TOPLUM ÜZERİNDE YÜKSEK ETKİSİ OLAN YERLERDE YERLİ VE MİLLİ ANLAYIŞI ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YERLEŞTİRMELİYİZ.”

“17-25 Aralık ve 15 Temmuz tecrübeleri bize bir gerçeği göstermiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Emniyet, yargı, ordu gibi kritik kamu kurumlarıyla medya, üniversite, iş dünyası gibi toplum üzerinde yüksek etkisi olan yerlerde yerli ve milli anlayışı çok güçlü bir şekilde yerleştirmeliyiz. Hangi iddia, hangi kisve altında olursa olsun kendini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın buralarda hakim olmasına izin vermemeliyiz. Bu bizim olmazsa olmazımız olmalı. Meşruiyetinin kaynağı millet ve hukuk olmayan adaletten, ahlaktan, vicdandan, değerlerine saygıdan, hoşgörüden nasibini almamış hiçbir kişi ve grubun fikirleriyle ve eylemleriyle ortak geleceğimize hizmet etmesi mümkün değildir.”

“CAN GÜVENLİĞİMİZİN GARANTİSİ SİZSİNİZ, MAL GÜVENLİĞİMİZİN GARANTİSİ SİZSİNİZ, NESİL GÜVENLİĞİMİZİN GARANTİSİ SİZSİNİZ, AKIL GÜVENLİĞİMİZİN GARANTİSİ SİZSİNİZ.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan genç komiser yardımcısı adaylarına yönelik yaptığı konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Emniyet Teşkilatımızın bel kemiğini teşkil eden kritik noktalarda üstlendiğiniz üstleneceğiniz görevlerde ülkemizin güvenliğine barışına katkıda bulunacaksınız. Huzurun ve güvenin olmadığı bir toplumun orta ve uzun vadeli hedeflerine odaklanabilmesi mümkün değildir. Can güvenliğimizin garantisi sizsiniz, mal güvenliğimizin garantisi sizsiniz, nesil güvenliğimizin garantisi sizsiniz, akıl güvenliğimizin garantisi sizsiniz. Dolayısıyla bu güvenlikleri bir kenara atmak mümkün değildir.  Bunu hep birlikte inşallah hayata geçireceğiz. Milletimize işte bu imkanları siz sağlayacaksınız. Her birinize görev yerlerinizde başarılar dilerim, rabbim yar ve yardımcınız olsun, mezuniyetinizin hayırlı olmasını temenni ediyorum, rabbim sizi ailelerinize bağışlasın evli olanlarınıza ve olacak olanlara da hayırlı nesiller inşallah meydana getirmeyi de Rabbim lütfetsin inşallah. Kalın sağlıcakla.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dereceye giren PAEM mezunu komiser yardımcılarına diploma ve hediyelerini takdim ettiği tören, komiser yardımcılarının yemin etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Tören daha sonra Polis Akademisi Gölbaşı yerleşkesinde yapılan etkinliklerle devam etti.